به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

روز جهانی خیریه گرامی باد - به یاد خیر نیک نام زنده یاد مجتبی کاشانی

روز جهانی خیریه گرامی باد

به یاد خیر نیک نام زنده یاد مجتبی کاشانی

چهاردهم شهریور ماه، سالروز تولد «مجتبی کاشانی»، شاعر، نویسنده ، مدرسه ساز نیکوکار ، مشاور صنعتی و بنیانگذار جامعه یاوری فرهنگی است.

او در سال ۱۳۲۷ در خانواده‌ای مذهبی و متوسط در مشهد به دنیا آمد. در سال ۱۳۵۶ فوق لیسانس خود را از مرکز مطالعات مدیریت وابسته به دانشگاه هاروارد دریافت نمود و در طی 3 سال دوره‌های مدیریت صنعتی، مهندسی صنایع و کنترل کیفیت فراگیر را در ‍ژاپن گذراند.

مجتبی کاشانی متخلص به سالک از جمله افرادی بود که برای بلوغ فرهنگ مدیریت در ایران تلاش فراوان کرد.

مقالات و شعرهای او سرشار از حس انسان دوستی، عشق و امید است. تاکنون هفت کتاب با نام‌های: از خواف تا ابیانه، باران عشق، به آیندگان، روزنه، پل، عشق بازی به همین آسانی ست، خویشتن را باور کن و دو کتاب در رابطه با مدیریت: از گاراژ تا کلینیک، نقش دل در مدیریت، از ایشان منتشر شده‌است. مجتبی کاشانی در سال ۱۳۵۷ همکاری خود را با شورای شعر و موسیقی رادیو شروع کرد و سرودهایی مانند «بابا خون داد، دلیرانه، همشاگردی سلام، جانباز، مدرسه‌ها واشده، سنگر اسلام و…» برای رادیو ساخت.

او اعتقاد داشت که  انسان سه مرکز یا عامل برای انجام کار دارد. جسم او، دل او و مغز او هر سه، در به وجود آمدن نتیجه کار نقش دارند و از فعالیت هریک ، فراورده‌ای حاصل می‌شود؛ فراورده دل: انگیزه فراورده مغز: اندیشه فراورده جسم: کار عملیاتی و فیزیکی است.

كاشانی شاعری است كه می‌توان او را در عين لمس واقعیتهای تلخ، مثبت انديش و امیدوار دانست، شاعری كه در فضای شعری سهراب سپهری تنفس می‌كند و بر آن است تا در كشش‌های صرفاً عاشقانه نپوسد و توصيه سهراب را كه شاعران وارث آب و خــرد و روشنی‌اند را جامه عمل بپوشاند و افق از لای شعرش سرك بكشد، سخنش از طلوع فرداها باشد و شاعر آب و گل آينه باشد. او تلاش می‌كند به مخاطبانی كه عمدتاً مديران صنعت و فناوری هستند و در لابــه لای چرخ‌های صنعت وارداتی گير كرده‌اند درودی گرم بفرستد.

بذرها افشاندم

بارها روییدم

تا برویانم عشق

بارها پژمردم

تا بنوشانم عشق

جام مردم گشتم

دل به آنها دادم

دل از آنها بردم

وبدانید که در بازی عشق

شرط بستم با خویش

باختم دنیا را

زندگی را بردم

 

یاد و نامش تا ابد جاودان باد

مریم خاوازی