به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید


Notice: Undefined offset: 66 in /home/wenet/public_html/ae/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Trying to get property of non-object in /home/wenet/public_html/ae/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Undefined offset: 66 in /home/wenet/public_html/ae/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Notice: Trying to get property of non-object in /home/wenet/public_html/ae/libraries/src/Access/Access.php on line 613

اولین پیش نشست همایش چهاردهم انجمن زنان کارآفرین با هدف بررسی ابعاد تعادل زندگی و کار زنان کارآفرین

 اولین پیش نشست همایش چهاردهم انجمن زنان کارآفرین با هدف بررسی ابعاد تعادل زندگی و کار زنان کارآفرین از نگاه اقتصادی در تاریخ 6 آبان ماه 97 در محل دفتر معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری برگزار شد

مهری شاهمرادی فرد دبیر اجرایی همایش و عضو کمیته پژوهش انجمن زنان کارآفرین ضمن تشکر ازسرکارخانم دکتر ابتکار معاون محترم رئیس جمهور در امور زنان و خانواده وتمامی همکارانشان و همچنین تشکر از تمام مسئولان و اساتید دانشگاه‌ها وبانوان مدیرعامل شرکت‌های مختلف که در این نشست حضور داشتند به تبیین علت‌های اجرا همایش چهاردهم انجمن زنان کارآفرین که در بهمن ماه 97 برگزار خواهد شد پرداخت. وی عنوان نمود یکی از موضوعات و چالش‌های زنان کارآفرین ایجاد تعادل بین زندگی و کار است و موضوع حفظ تعادل بسیار مهم و دشوار است چراکه زنان کارآفرین درگیر نقش‌های فراوانی در زندگی و محل کار خود هستند. بنابراین انجمن زنان کارآفرین به‌عنوان یک نهاد مدنی و با توجه به اینکه همه اعضاء آن کارآفرین هستند. پرداختن به ابعاد مختلف این موضوع را مهم دانسته و موضوع همایش چهاردهم را به این موضوع اختصاص داد. وی گفت این همایش در بهمن‌ماه 97 در دو روز با مساعدت استانداری قزوین و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد و ما از تجارب زنان کارآفرین در این همایش استفاده خواهیم نمود و این مسئله مهم را تبیین می‌کنیم که چگونه زنان کارآفرین می‌توانند بین زندگی و کار تعادل ایجاد کنند. هدف ما این است که تعارض نقش‌ها میان زنی که در خانه مسئول فرزندان و همسرش است و زنی که باید در محیط کاری که خود به وجود آورده باشد کمتر شود. شاهمرادی به اهداف ومحورهای همایش اشاره کرد و گفت تمام این اهداف و محورها در چندین جلسه و کارگروه تخصصی با حضور اساتیدی از حوزه اقتصاد، روانشناسی، جامعه‌شناسی، کارآفرینی بررسی گردید و درنهایت به شکل پوستر فراخوان مقالات ارائه و اطلاع‌رسانی شد.

شاه‌مرادی افزود: با توجه به مقالاتی که در این زمینه وجود دارد و منابع آن ذکر خواهد شد به زنان کارآفرین گفته می‌شود که در شناخت فردی، شناخت اجتماعی، شناخت از کسب‌وکار و کارآفرینی، خود را توانمند سازند و خانواده و جامعه و مراکز آموزشی آنان را کمک کنند. برفرض در شناخت فردی (اعتمادبه‌نفس، خودکفایی، مشخص نمودن اهداف شخصی، مدیریت استرس، مدیریت ذهن، مدیریت زمان و...) در بعد اجتماعی (ارتباطات اثربخش با خانواده و جامعه، دارای مسئولیت‌پذیری، انعطاف‌پذیری، داشتن استراتژی) در بعد کسب‌وکار (برنامه‌ریزی، حل مسئله، خلاقیت، تفکر تحلیلی، داشتن اطلاعات شفاف، واگذاری و دخالت دادن کارکنان در امور شرکت و جلب مشارکت اعضاء خانواده در کسب‌وکار و شرکت خود) آموزش‌های لازم را ببینند واین نوع از مهارت‌ها را کسب کنند.

عضو کمیته پژوهش انجمن زنان کارآفرین افزود: باید به این نکته اشاره کنم که مدیریت هم‌زمان خانواده و کسب‌وکار بسیار حائز اهمیت است. از سویی نگاه عمومی دائم بر واژه تعارض تکیه دارد و ما در این همایش هدفمان و مأموریت ما این است که این پارادوکس را حل کنیم.

 

 

وی بابیان اینکه انجمن زنان کارآفرین احساس می‌کرد باید با اعضای خود ارتباط بگیرد، گفت: سال 91 کارگاهی را برگزار کردیم و در آن به مسائلی که پرسش‌های ما را شکل می‌دهد پرداختیم و کارگاه‌های مختلفی را هم برگزار کردیم. کارگاه‌هایی که برای زنان کارآفرین و همسرانشان و زنان کارآفرین در نقش مادر برای فرزندانشان. ما دو مفروض در برگزاری سه دست کارگاه داشتیم؛ مفروض اول ما ضرورت حفظ خانواده و مفروض دوم ما پذیرش نقش زنان کارآفرین است.

شاه‌مرادی افزود: تدابیر و راهکارهایی که ما توانستیم مطرح کنیم هم بر سه اصل شکل می‌گیرد؛ نسبت به خود، نسبت به خانواده و جامعه و نسبت به کسب‌وکار خود، در نهایت آنچه باید مورد توجه ما باشد به سمت تعادل بردن و هماهنگی میان نقش‌هاست. ما باید تعارض را به حداقل برسانیم و از اینکه بتوانیم زنان کارآفرین را کنار همسران و فرزندان یکجا جمع کنیم تا از مشارکت خود آن‌ها برای رسیدن به راهکار استفاده کنیم بسیار لذت می‌بریم.

 در ادامه این نشست فخرالسادات محتشمی‌پور رئیس هیئت‌مدیره انجمن سخنرانی کرد، اظهار داشت: هدف ما از برگزاری این کارگاه‌ها این است که انتظارات از زنان روشن شود و با مشارکت زنان و فرزندانشان به تعادل سازی حضور آن‌ها در خانه و کار برسیم.

زهرا رهایی مسئول کمیته پژوهش انجمن کارآفرین با اشاره به پژوهش‌های انجام‌شده حوزه زنان کارآفرین در محیط کار گفت: من در سخنرانی خود فعالیت زنان کارآفرین را از منظر سازگاری کار و زندگی در شرایط تحریم بررسی می‌کنم و تبیین خواهیم نمود که چرا پس از 6 سال از گذشت نشست سال 91، خواستیم که مجدد این موضوع مطرح گردد. 

وی با بیان اینکه همایش امسال ما بر روی سه‌پایه مهم قرار دارد گفت یک‌پایه در جامعه‌شناسی، یک‌پایه در روانشناسی و یک‌پایه در موضوع خانواده و اقتصاد و برای آن نیز سه نشست تخصصی قبل از همایش تعیین نمودیم و در مورد هر مفهوم صحبت خواهیم کرد ایشان به گزارشی از سازمان توسعه اقتصادی با کمک اتحادیه اروپا در سال 2017 منتشر شده بود اشاره نمودند که تا سیاست‌گذاری‌هایی در باب کسب‌وکار زنان کارآفرین ایجاد شود. در این گزارش سه سؤال مطرح شد اول اینکه کسب‌وکار زنان کارآفرین و مردان کارآفرین چه تفاوت‌هایی باهم دارند. نمونه‌هایی آورده شده از زنان عضو اتحادیه اروپا که کارآفرین نیز بودند و نتایجی مطرح گردید که در یکی از موارد به این مورداشاره شده که در تلاطم‌های مربوط به مسائل اقتصادی، زنان کارآفرین و مردان کارآفرین به یک میزان تاب آوری دارند و به یک اندازه توانستند پایدار بمانند و به مورد آخر از این گزارش می‌پردازم که گفته شده است که موانع زندگی شخصی، ارزش‌های بازدارنده اجتماعی و سیاست‌های مالیاتی در زنان بیشتر از مردان تاثیردارد، چه تأثیر مثبت و چه تأثیر منفی و در ادامه این گزارش موانعی که در کارآفرینی زنان مطرح‌شده است ذکرشده و در پایان گفته‌شده است چه سیاست‌هایی می‌توان برای زنان کارآفرین در نظر گرفت که مهم‌ترین آن را در مورد سیاست‌هایی مطرح می‌شود که در آن نوع برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بین خانواده و کسب‌وکار زنان کارآفرین تعادل ایجاد کند.

 

 

مسئول کمیته پژوهش انجمن کارآفرین افزود: در شرایط تحریم سیاست‌های متفاوتی را می‌توان برای حمایت از زنان کارآفرین طراحی کرد.

وی بابیان اینکه پژوهش‌هایی که امروزه بر اساس آموزه‌های اقتصاد رفتاری انجام‌شده باعث شده که به این مفهوم مجدد بپردازیم که واکنش افراد نسبت به شرایط بد اقتصادی گاهی عاقلانه نیست و لزوماً نباید انتظار داشت همیشه تصمیم عقلایی داشته باشند پس افراد را باید در شرایط حاکم بر کسب‌وکارشان و مسائل پیش‌آمده در نظر گرفت. چراکه انسان‌ها ممکن است درزمان تلاطم‌های اقتصادی واکنشی که از خود نشان دهند که عقلایی نباشد بنابر داوری‌های ما درباره تصمیماتی که افراد در بحران‌های اقتصادی می‌گیرند باید متفاوت باشد و می‌خواهیم بدانیم آیا زنان چگونه می‌توانند از این بحران‌ها عبور کنند

مسئول کمیته پژوهش انجمن کارآفرین بابیان اینکه باید عوامل مؤثر در هارمونی کار زندگی زنان کارآفرین و صاحب کسب‌وکار را به‌ویژه نگاه کنیم، گفت: عواملی وجود دارد که در تنوع نقش‌ها تاثیردارند و زنان کارآفرین متأثر از آن می‌شوند مانند کیفیت سلامت فردی، مراقبت از افراد تحت تکفل، شبکه‌های حمایتی و.... یکی از مواردی که به‌ویژه هارمونی و کار و زندگی را به هم می‌ریزد مراقبت از افراد تحت تکفل است، همچنین ضعف شبکه‌های حمایتی از زنان در شرایط تحریم‌های اقتصادی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. برای حل این مشکل باید دولت یارانه‌هایی را برای حمایت از زنان تعریف کند

رهایی بابیان اینکه تحریم‌ها و مسائل اقتصادی به‌صورت مستقیم بر کسب‌وکار تأثیر می‌گذارند و باعث کاهش تاب‌آوری کسب‌وکار می‌شوند، گفت: تأثیرات تحریم‌ها بر حوزه اشتغال زنان بسیار تأثیرگذار است. تحریم‌ها همچنین باعث توقف پژوهش‌های توان‌افزایی زنان، کاهش مطالبات زنان و کاهش خدمات رفاهی درزمینهٔ نگهداری از کودکان و سالمندان می‌شوند.

مسئول کمیته پژوهش انجمن کارآفرین با تأکید بر اینکه اتفاقی که در جامعه ما افتاده که جنس کسب‌وکارها مردانه تعریف‌شده، گفت: جنس کسب‌وکارها نباید صرفاً مردانه طراحی شود بلکه باید نقش زنان را در آن تعریف کرد تا آن‌ها همانند مردها بتوانند در توسعه کسب‌وکارها و نقشه‌خوانی بازی کنند. این در شرایطی است که شکست زنان بیشتر از شکست مردان در کسب‌وکارها به چشم می‌آید. حتی وقتی یک زن در کسب‌وکاری شکست می‌خورد خیلی راحت به او می‌گویند که تو سرمایه خانواده را هدر دادید.

رهایی افزود: جامعه ما به‌گونه‌ای است که فشارهای بیشتری به زنان وارد می‌شود، ازاین‌رو زنان باوجوداینکه نقش کمتری در اقتصاد دارند اما درنهایت انتظارات بالاتری از آنان می‌رود چراکه باید هم‌زمان با اداره کسب‌وکار باید نقش مادری و نقش همسری را داشته باشد که این کار را برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند

وی افزود: در بحث تعادل و هارمونی تماماً مطرح می‌شود که باید سازوکاری میان نقش‌های زنان مطرح باشد؛ مثلاً باید بین ارزش‌ها،‌ اولویت‌ها، الزامات کسب‌وکار و نقش‌های غیر کاری هماهنگی و تعادل برقرار باشد و درنهایت زن احساس رضایتمندی داشته باشد. زن باید نقش‌های غیر کاری برای خود تعریف کند و حتی میان آن‌ها هم تعادل برقرار کند. درمجموع باید در شرایط تحریم حواسمان به این نکات باشد و بر اساس این نکات برنامه‌ریزی کنیم. در نظر داشته باشید که سهم زنان از جامعه بیکاران بیشتر شده است. 

در ادامه جلسه، فیروزه صابر، عضو هیئت مؤسس انجمن زنان کارآفرین در ادامه این نشست به تشریح مشارکت چندجانبه زنان کارآفرین؛ خانواده؛ جامعه مدنی و دولت است پرداختند

نقش‌های چندگانه اول برمی‌گردد به خود زن کارآفرین یکی از این نقش‌ها به دولت مربوط می‌شود، دیگری به خانواده و نقش بعدی به جامعه مدنی و در محیط کارآفرینی این‌ها نقش جدی دارند و قطعاً نقش برتر را خود سوژه که همانا زن کارآفرین هست دارد و اوست که سهم بیشتری برای پیشبرد اهدافش دارد

در بعد نقش خود مبحث ظرفیت‌سازی بسیار مهم است. در ظرفیت‌سازی ما آموخته‌ایم که فقط خود را توسعه دهیم درصورتی‌که اگر بخواهیم مؤثر باشیم باید پیرامون خود را هم توانمند سازیم و مثلاً اگر یک زن کارآفرین در تأمل با خانواده است باید خانواده‌اش را هم توسعه دهد و سازمان خود را هم توسعه دهد و حتی جامعه اطراف خود را هم توسعه دهد و این رابطه بین او و این ارکان رابطه متقابل است.

 

 

 

نکته دوم اجتماع‌گرایی است و هر چه دایره دید ما وسیع‌تر شود و دنیا را فراتر از درون خود ببینیم و هر چه اجتماع‌گرایی بیشتر شود مفهوم نقش خود را هم فرد بیشتر درک خواهد کرد و هرچه فرد اجتماع‌گرا تر شود نهادگرا تر خواهد شد. و همه آنچه را بخواهد حل کند با توجه به فرهنگ مشارکت‌پذیری در خانواده و با کمک آنان حل خواهد کرد. امروز افراد در تشکل‌ها می‌توانند رشد کند و اگر فرد می‌خواهد همه این‌ها را ایجاد کند بایستی اصالت رفتاری داشته باشد و خودش باشد یعنی با و خود دیگران صادق باشد.

صابر بابیان اینکه خانواده در جامعه معنا پیدا می‌کند و زن کارآفرین در درون خانواده هویت می‌یابد، متذکر شد: ولی باید به این نکته مهم دقت کرد که خانواده زمانی معنای واقعی پیدا می‌کند که در درون جامعه باشد و به این شکل معنا پیدا می‌کند بنابراین یک زن کارآفرین در درون خانواده هویت پیدا می‌کند و آن هویت خانواده در درون اجتماع است که هویت می‌یابد و اگر فرد هرچه اجتماعی‌تر باشد به خانواده می‌تواند بیشتر توجه نماید و در حقیقت ما هرچه قدر بیشتر بتوانیم در اجتماع مؤثر باشیم می‌توانیم در خانواده هم تأثیرگذار باشیم.

وی با اشاره به نگاه ژاپنی‌ها به مسائل خانواده و زن گفت: ژاپنی‌ها خانواده را در جامعه پرورش می‌دهند. با این حال مثلاً فرزندان خودشان را به‌گونه‌ای تربیت می‌کنند که جامعه می‌خواهد. بااین‌حال زنان ما فرزند خود را به‌گونه‌ای پرورش می‌دهند که خودشان می‌خواهند نه جامعه. برای همین تأکید ما همین است که خانواده باید در پیوند با جامعه شکل بگیرد تا نقش‌های افراد در پیوند با آنچه جامعه می‌خواهد تعریف شود. 

عضو هیئت مؤسس انجمن زنان کارآفرین گفت توجه داشته باشید که نقش بعدی نقش نهادهای مدنی است. شبکه‌های اجتماعی یا همان نهادهای مدنی با شبکه‌های خصوصی شکل می‌گیرد و همه این‌ها در پیوند یکدیگر هستند و در یک امتداد قرار دارند و نظم می‌گیرد و نمی‌توانیم آن‌ها را منفک از یکدیگر ببینیم و بگوییم من خانواده‌ای می‌خواهم که در جامعه و اجتماع نباشد یا من می‌خواهیم کسی باشم که در هیچ نهاد اجتماعی در جامعه حضور نداشته باشم. این‌ها باهم در تعارض هستند و کمکی به پیشبرد مسائل ما به‌ویژه مسائل زنان می‌کند. و افراد باید نهاد مدنی را بشناسد و تفکر اجتماعی شدن باعث می‌گردد که فقط خود را نبیند و بتواند نهاد را ببیند. 

وی افزود: دولت‌ها هم اگر بخواهند مؤثر باشد باید توسعه‌گرا باشد و نقش‌ها را باهم و برکنار هم ببیند. و زمانی دولت نگاه توسعه‌گرا خواهد داشت که خانواده را در محیط اجتماع و توسعه همه‌جانبه آن ببیند. در سال‌های اخیر آمار نشان می‌دهد که بیش از 700 هزار شغل ایجادشده تنها 240 هزار عدد سهم زنان بود و اشتغال زنان تنها 33 درصد از اشتغال کل جامعه را شکل می‌داد. نقش مهم دولت نقش تسهیل گری دارد. و نقش تسهیل گری یعنی تمرکز بر زیرساخت‌ها، آموزش، ارتباطات، مدیریت اطلاعات، توسعه نهاد مدنی و قانون مداری است که این‌ها همگی نقش دولت است.

 

عضو هیئت مؤسس انجمن زنان کارآفرین در رابطه با راهبرد توسعه کارآفرینی در کشور کانادا که اولین کشور ازنظر توسعه کارآفرینی زنان در دنیا است. کانادا در ده سال اخیر سه راهبرد تعریف کرده است اصلاحات فرهنگی برای ارزش‌گذاری اجتماعی کارآفرینی است، دیگری اصلاحات ساختاری هست که تغییر یا بهبود قوانین هست و دیگری حمایت مالی – فنی – اطلاعاتی است که به زنان کارآفرین داده می‌شود. این‌ها را به‌عنوان راهبردهای توسعه کارآفرینی تعریف کردند. و در کشور ما دولت عموماً به رکن سوم توجه دارد و رکن اول و دوم را فراموش می‌کنند

در بخش بعدی نشست، حاضرین نقطه نظرات و سؤالات خود را درباره سخنرانی‌ها و جزییات همایش مطرح نمودند.