امضای تفاهم نامه انجمن و سازمان توسعه تجارت ایران

طالبی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به توانمندی‌های زنان در ایجاد اشتغال گفت: تصمیم سازمان توسعه تجارت به حمایت همه جانبه از این تفاهم‌نامه است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه افزود: بانوان کارآفرین با موانعی چون باورهای نادرست و تفکر سنتی دربارۀ اشتغال روبرو بودند اما با توانمندی‌های خود این موانع را کنار زدند، هرچند که شاید هنوز این باورها وجود داشته باشند اما بانوان ما نشان دادند که می‌توانند از فرصت‌ها به خوبی استفاده کنند.

طالبی با تأکید بر پیگیری مفاد تفاهم‌نامه گفت: تشکیل کارگروه و برنامه‌ریزی جلسات منظم در پیشبرد اهداف تفاهم‌نامه ضروری است.

وی با اشاره به محوریت صادرات در این تفاهم‌نامه گفت: با توجه به اهمیت نقش زنان کارآفرین در توسعۀ صادرات غیر نفتی و همچنین لزوم ایجاد فضای همفکری و تعامل زنان فعال صادرکننده با هدف گسترش ارتباط، هم‌افزایی و ارتقای بهره‌وری و نیز افزایش انگیزه و علاقۀ کارآفرینان جوان در حوزۀ صادرات، با همفکری انجمن زنان کارآفرین و سازمان توسعه تجارت ایران تصمیم به انعقاد این تفاهم‌نامه گرفته شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان توسعه تجارت ایران گفت: متأسفانه عدد و رقم مشخصی از زنان صادرکننده نداریم اما به دستور ریاست سازمان توسعه تجارت ایران و با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت 31 استان، زنان فعال در حوزۀ صادرات شناسایی خواهند شد تا بانک اطلاعاتی جامع و کاملی در این خصوص داشته‌ باشیم.

محورهای این تفاهم‌نامه شامل موضوعات زیر است:

- شناسایی، مستند سازی و گردآوری اطلاعات زنان صادرکننده فعال سراسر کشور

-  بررسی و تعیین نیازهای آموزشی و توانمندسازی زنان کارآفرین علاقمند به کسب مهارت‌های بازرگانی و ارتقای دانش علمی و کاربردی در حوزۀ صادرات و تجارت بین‌الملل

-  بررسیی و ارائۀ طرح‌های پژوهشی با تأکید بر خلاقیت، نگرش، دانش، مهارت و شایستگی‌های زنان جوان کارآفرین در راستای توسعۀ صادرات غیر نفتی

-  ایجاد و توسعۀ بسترهای الکترونیکی با هدف توسعۀ ارتباط و تعامل زنان کارآفرین صادرکننده 

- حمایت و پشتیبانی از حضور فعال زنان کارآفرین در مناسبت‌ها و رویدادهای تجاری در داخل و خرج از کشور

- هم‌اندیشی و گفتمان‌سازی با هدف شبکه‌سازی صادراتی ویژه کارآفرینان زن صادرکننده در استان‌های سراسر کشور

در پایان شرکت کنندگان در این برنامه، نمایندگان سازمان، شورای زنان و انجمن زنان کارآفرین، ضمن معرفی خود دیدگاه هایشان را برای هرچه بهتر اجرایی شدن مواد تفاهم نامه اعلام کرده برای شرکت در کمیته هایی که به همین منظور تشکیل خواهد شد، اعلام آمادگی کردند.

لازم به ذکر است این اقدام مهم با همت و تلاش و پی گیری های خانم مهندس مرسده نادری مسئول کارگروه صنعت و تجارت همایش و البته در پی زمینه سازی های قبلی با قائم مقام وزارت صنعت معدن و تجارت، آقای خسروتاج، صورت گرفت.

All Rights Reserved Copyrighted 2007-2015 by MLD Corporation