ساعاتی در خانه ملت به میزبانی فراکسیون زنان

 

. در این جلسه پس از خیرمقدم خانم دکتر سلحشوری رییس فراکسیون زنان و توضیحات خانم مولاوردی معاون رییس جمهور در مورد اقدامات صورت گرفته در این زمینه توسط معاونت،  گزارش مختصری از  عوامل قانونی موثر در ایجاد و توسعه کارآفرینی و اشتغال زنان در ایران توسط خانم زهرا عمرانی ارائه شد و به دنبال آن مشاوران و کارشناسان حقوقی توضیحات تکمیلی خود را مطرح کردند. سپس نمایندگان مجلس و مدیر اجرایی انجمن نظرات و دیدگاه های خود را در مورد گزارش ارائه شده بیان داشتند.

و در پایان مقرر شد در جلسات کارشناسی نقش دولت و مجلس و نیز نهادهای مدنی برای رفع مشکلات قانونی موجود مورد بررسی بیشتری قرار گیرد و راهکارهای لازم در این زمینه ارائه شود.

لازم به ذکر است: ازجمله اهداف تعیین شده در اساسنامه بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان تلاش در جهت اصلاح و بهبود قوانين و برقراري سيستم‌هاي حمايتي در محيط کارآفريني در چهارچوب قوانين موضوعه، ارائه پيشنهاد لوايح قانونی به‌منظور حمايت از سرمايه‌گذاری‌های نوآورانه در کسب و کار و نیز توسعه سيستم‌ها و روش‌هاي مراجع قانوني و ارگان‌هاي رسمي در مسير توسعه کارآفريني است. در این راستا مطالعه عوامل قانونی موثر کارآفرینی و اشتغال زنان از جمله فعالیت‌هایی است که در دستور کار بنیاد قراردارد. در پی مشاهده گزارش بانک جهانی با عنوان « زنان، کسب و کار و قوانین - 2016» و ملاحظه رتبه ایران (171 از میان 173 کشور)، با توجه به عدم هم‌خوانی رتبه با وضعیت موجود جامعه درصدد بررسی و تعمیق در قوانین مرتبط با کارآفرینی زنان در ایران برآمد.  از آنجا که پژوهندگان این طرح بر این باور هستند که جایگاه واقعی ایران در گزارش بانک جهانی به درستی منعکس نشده‌است، به منظور اصلاح گزارش موجود از یک سو و تلاش جهت بهبود محیط قانونی کسب وکار و کارآفرینی زنان در ایران دیگر سو، این بنیاد طرحی مطالعاتی تحت عنوان «بررسی عوامل قانونی موثر در ایجاد و توسعه کارآفرینی و اشتغال زنان در ایران» را در دستور کار خود قرار داد. از اهداف اصلی این مطالعه می‌توان موارد ذیل اشاره کرد:

-شناسایی موانع و محدودیت‌های قانونی و محیطی اشتغال وکارآفرینی زنان درایران

-شناسایی نقصان‌های گزارش بانک جهانی و ارائه اسناد و مدارک لازم به متولیان جهت اصلاح گزارش

-آشنایی با تجارب عملی زنان کارآفرین و راه‌کارهای فردی آن‎ها برای غلبه برموانع فوق

-دستیابی به راه‌حل‌های اجرایی جهت اصلاح موانع قانونی موجود و پیشنهاداتی برای وضع مقررات حمایتی از زنان کارآفرین و صاحب کسب وکار

برای مطالعه گزارش کامل به لینک زیر در سایت بنیاد  مراجعه نمایید:

http://foundationed.net/DOC/avamel-mosar-toosee.pdf

 

 

 

 

All Rights Reserved Copyrighted 2007-2015 by MLD Corporation