به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

خانم فاطمه عبدی

خانم فاطمه عبدی

سرکار خانم فاطمه عبدی، متولد اراک
دانشجوی رشته کامپيوتر،مدير بخش کامپيوتر شرکت توسعه الکترونيک پژوهشگران مخترع روبات پليس

به نام خدا

اينجانب فاطمه عبدي دانشجوي رشته کامپيوتر گرايش- نرم افزار، عضو گروه تحقيقاتي شرکت توسعه الکترونيک پژوهشگران هستم. فعاليت هاي اين گروه با اجراي پاره اي پروژه هاي تحقيقاتي با همکاري شرکت هاي صنعتي اراک و دانشگاه اراک آغاز شد. به دليل موفقيت هائي که در اجراي پروژه های:
1- ساخت دستگاه اندازه گيري تنش جهت استفاده در شرکت هپکو اراک
2- ساخت دستگاه کلومتر ديجيتال جهت استفاده در آزمايشگاه فيزيک دانشگاه اراک
حاصل شد، مصمم به ادامه فعاليت هاي تحقيقاتي خود در جهت توليد محصول شديم و در سال 1382 با مجموعه پارک علم و فن آوري استان مرکزي آشنا شديم و به عنوان اولين گروه تحقيقاتي در مرکز رشد واحد هاي فن آوري پارک علم و فن آوري استان مرکزي مورد تائيد قرار گرفته و با طرح محوري اتوماسيون صنايع گلخانه اي شروع به کار نموده و فعاليت هاي خود را روي کاربردهاي اتوماسيون صنعتي، ابزار دقيق و رباتيک متمرکز نموديم.
فعاليت کار آفرينانه ما در قالب شرکت توسعه الکترونيک پژوهشگران که اعضاي آن همگي عضو يک خانواده اند شکل گرفت و به حمايت هاي مرکز رشد واحدهاي فن آوري ادامه پيدا کرد. مشوق اصلي من در سرمايه گذاري جهت تقويت علمي و مالي اين گروه برادرم و خانواده بوده اند. لازم به ذکر است که برادر و استاد عزيزم جناب آقاي حميد عبدي فارغ التحصيل دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد از دانشکده برق دانشگاه صنعتي شريف مي باشند.
ما همواره در جهت ايجاد يک مجموعه مستقل و دانش محور که هدفي والاتر از ارائه خدمات و پروزه هاي خدماتي داشته باشد برنامه ريزي نموديم و فعاليت هائي مانند ايجاد محصول جديد ، يا حداقل نمونه سازي محصولات خارجي و يا استفاده از خلاقيت ايراني در توليد محصولات مشابه را الگوي کاري خود قرار داديم و سعي نموديم تا توانمندي هاي خود را به مهارت هاي قابل ارائه به گروه هاي مختلف از قبيل دانشگاه ها ، کارخانجات ، شرکت هاي پيمانکاري و غيره تبديل نمائيم.
از جمله اهداف گروه در طول دوره فعاليت خود ارائه مشاوره صنعتي در زمينه اتوماسيون بوده، که توانستيم تجارب ارزشمندي به دست آوريم، اما شکست هايي نيز در فعاليتها وجود داشت که هدايت مجموعه را با مشکلاتي روبرو ساخت البته اين مشکلات تا حدودي طبيعي است.
نمونه هاي از فعاليت هاي انجام شده توسط گروه عبارتند از:
1) اتوماسيون گلخانه اي
ايده بسيار جالبي بود اما موانع اقتصادي موجود در صنعت کشاورزي و لزوم فرهنگ سازي در طيف کشاورزان گلخانه اي امکان توليد محصول را دچار مشکل مي نمود . عدم صرفه اقتصادي و عدم همکاري سازمانهاي کشاورزي استان باعث شد، که نتوانيم به اهداف خود يعني توليد صنعتي تجهيزات اتوماسيون گلخانه اي به عنوان اولين توليد کننده ايراني تجهيزات اتوماسيون گلخانه اي دست يابيم. ولي جديد ترين تکنولوژي ها را دراين زمينه به دست آورديم. که در صورت همکاري با گروه به نتيجه خواهد رسيد.
2) اتوماسيون صنعتي
مهارتهاي گروه در بخش اتوماسيون و سيستم هاي الکترونيکي مرتبط منجر به آغاز همکاري با شرکت هاي بزرگي چون شرکت هاي پتروشيمي، شرکت ماشين سازي اراک ، شرکت هپکو اراک و شرکت برق باختر در اجراي پروژه هاي تحقيقاتي در زمينه اتوماسيون صنعتي مهمترين دست آوردهاي اين گروه مي باشد که براي تيم جوان ما بسيار ارزشمند مي باشد.
3) توليد فناوري هاي جديد
هدف اساسي در اين بخش بکار گيري خلاقيت افراد در ارائه محصولي نو و رشد توانمندي‌هاي گروه بوده است، به اين منظور همواره بخشي از فعاليت هاي اينجانب و ساير کارشناسان گروه بر روي توليد محصولي نو که با شرايط و نياز امروز سازگار باشد متمرکز بوده است. پس از يک سال و نيم از شروع به کار شرکت و فعاليت در زمينه هاي مختلف و به دست آوردن تجربه‌هاي متفاوت تصميم گرفتيم، تا محصولي خاص در سطح ملي طراحي و توليد نمائيم، طرحهاي متفاوت و جالبي از قبيل:
1- سيستم اپراتور جامع ايمني محيط هاي صنعتي
2- سيستم Side Guard خودرو جهت اعلام خطر به رانندگان در بزرگراه ها
3- سيستم شناسائي صوتي و درب باز کن هوشمند
را مد نظر قرار داديم، تا در نهايت طرح مربوط به رباتهاي انسان نما شامل ربات اعلام خطر تعميرات جاده اي ، ربات پليس راه و ربات نمايش و هشدار سرعت در جاده ها را مورد بررسي نهائي قرارداده و نمونه هاي اوليه آن را توليد نموديم. اغلب حضار محصول ربات پليس ما را در نوروز سال گذشته در جاده ها و يا برنامه هاي تلويزيوني مشاهده نموده اند. توانستيم ظرف مدت يک سال و هزينه بالغ بر 000/000/200 ريال از بودجه موجود گروه نمونه هاي اوليه آن را به مرحله توليد نيمه صنعتي برسانيم.
در حال حاضر قريب بر 50 عدد ربات از محصولات فوق فروخته شده است، که با توجه به پيشرفت نسبي علم رباتيک در ايران عدد قابل قبول و اميدوار کننده مي باشد. لازم به ذکر است تاکنون در هيچ کشوري رباتي با اين کاربرد ساخته نشده است. اکنون در حال بهينه سازي و به روزرساني اجزاي مختلف ربات اعلام خطر تعميرات جاده اي و خياباني هستيم که با بهره گيري از نظرات کارشناسان و استغاده کنندگان محصول پيش بيني مي کنيم تمامي نيازهاي مشتري را برآورده خواهد نمود.
حيطه فعاليت در زمينه رباتيک:
فعاليت اينجانب بيشتر در بخش نرم افزاري ربات و امور برنامه ريزي، فروش و مباحث IT همانند ايجاد سايت اينترنتي و بانک اطلاعاتي مشتريان و امور مالي شرکت بوده است.
مجموعه افتخاراتي که گروه کسب نموده است ( و اينجانب نيز در بدست آوردن آنها سهم اندکي داشته ام )
1) دريافت دو تقدير نامه از وزير علوم تحقيقات و فن آوري (فردي- مشترک)
2) کانديداي دريافت تنديس زرين از جشنواره شيخ بهايي (مشترک)
3) رتبه اول جشنواره شيخ بهايي (مشترک)
4) دريافت گواهي نامه يونسکو (مشترک)
5) رتبه اول استاني جشنواره کار آفريني امير کبير در زمينه IT (مشترک)
1) دريافت تقدير نامه از وزير کار و امور اجتماعي (فردي )
2) انتخاب پژوهشگر برگزيده استان در بخش دانش آموزي و دانشجويي (فردي )
3) کار آفرين نمونه دانشگاه جامع علمي کاربردي (فردي )
تدابير و ابتکارات انجام شده توسط گروه
1) ارائه ايده جديد در فناورهاي علمي و رباتيک که درکشورمان سابقه چنداني ندارد
2) ثبت سه اختراع ملي از روي يک ايده وسه نوع محصول متنوع
3) اهتمام درثبت يک اختراع بين المللي در اداره اختراعات انگلستان که در شرف انجام است.
چالشها :
1) محدوديت هاي مالي و نگراني ها و ريسک پذيري زياد در زمينه هاي High Tech
2) قوانين سخت بيمه و ماليات و عدم تفاوت مجموعه هاي تحقيقاتي با مجموعه هاي بازرگاني
3) عدم انجام حمايت هاي استاني (متأسفانه حمايت ها يا تقدير هاي انجام شده ابتدا در سطح ملي مطرح گرديد و بعد تأثيرات استاني داشت)
4) کم بودن سود تحقيقات در مقايسه با ساير مشاغل باعث شده که بيشتر گروه هاي علمي به سمت کپي برداري بروند نه به سمت تحقيقات علمي
حجم تلاشها و زحمات انجام شده و بي تفاوتي مسئولان باعث دلسرد شدن مجموعه گرديده است اما اهداف فردي و گروهي در زمينه علمي هميشه مشوق براي ادامه راه بوده است
تاثير پارک علم وفن آوري استان مرکزي درحمايت از گروه
1) ايجاد جو علمي که باعث تقويت خلاقيت و کارآفريني در بين گروه گرديد.
2) برگزاري دوره هاي کارآفريني و مديريت پروژه
3) دردسترس بودن جديدترين دستاوردهاي علمي، پژوهشي، همايشها، سمينارهاي ملي و بين‌اللملي
موانع موجود در پارک:
1) بروکراسي هاي موجود در پارک ها
2) قوانين اداري و بعضاً عدم همکاري و تعامل مناسب با شرکت ها
3) مديريت هاي ضعيف در حمايت و عدم توزيع صحيح حمايت هاي شايسته پژوهشگران و نخبگان
بقاء و توسعه
توسعه هر مجموعه وابسته به همت اعضاي آن است هم اکنون درکارگاهي که به اين منظور فعال نموده ايم اين محصول به عنوان يک محصول نيمه صنعتي قابل توليد است و ظرفيت توليدي 2 ربات روزانه در آن وجود دارد.
هر چند قول هايي از طرف مديران مربوطه همانند دفتر همکاري هاي فن آوري رياست جمهوري، وزارت کارو امور اجتماعي ، صندوق الکترونيک و صندوق مکانيک و صندوق حمايت از پژوهشگران داده شده است اما با توجه به بروکراسي ها هيچ حمايت مؤثري انجام نگرفته و اغلب ارتباطات صورت گرفته با اين مجموعه ها بي نتيجه بوده است. البته کارخانه کوچکي براي توليد روزانه 10 عدد ربات طراحي نموده ايم اما هنوز براي بهره برداري از آن تصميم قاطعي را اخذ ننموده ايم.
ولي از نيازهايي که گروه با آن مواجه است نمي توان چشم پوشي کرد از جمله نياز به حمايت سازمان هاي دولتي و افراد علاقه مند به سرمايه گذاري .
هم اکنون اصلي ترين هدف اين گروه ثبت بين اللملي محصول در سطح جهاني مي باشد . در صورت موفقيت در اين زمينه امکان همکاري با شرکت هاي خارج و حتي سرمايه گذاران خارجي در توليد اين محصول را بررسي و قطعاً محصولي با کيفيت مناسب را توليد خواهيم نمود .