به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

خانم فریده بستان بان

خانم فريده بستان‌بان
شغل: مديرعامل شركت باري نو

به نام خدا

حضور قدرتمندانه فرهنگ پدرسالاري نتوانست به اعتقاد و باور پدرم به تساوري حقوق زن و مرد در جامعه و ايفاي نقش اساسي بانوان كه نيمي از جميت هر كشوري را تشكيل مي‌دهد و نقش اساسي در ساختار زيربناي تاريخ بشريت دارند، خدشه‌اي وارد كند.
اين عقيده و تفكر در نحوه تربيت ما كاملاً اثرگذار شد و اعتماد به نفس و احساس توانمندي و برابري را براي مقابله با عدم باور بخشي از افراد جامعه كه در راه تحقق اين حقيقت مقاومت مي‌كردند پايه‌ريزي نمود ولي ديگر من پذيرفته بودم كه زنان نيز همانند مردان شايستگي و لياقت ابراز وجود و كارآفريني را به طور چشمگيري در جامعه دارند.
اعتقاد من اين است كه همه زن‌ها توانمندند ولي متاسفانه در بخشي از جامعه و برحسب سنت ديرينه اين تفكر سركوب شده و مانع رشد و نمو آن مي‌شوند و به نيمي از جمعيت جامعه به بهانه دختر بودن ميدان فعاليت داده نمي‌شود كه براي اثبات نفي اين شبهه و رد اين نظريه، فرهنگ‌سازي بايد در درجه اول اولويت قرار داده شود.
وقتي من تصميم به ازدواج گرفتم هنوز دوره تحصيلاتم به پايان نرسيده بود ولي شرط اول پدرم براي موافقت با ازدواج، اتمام درسم بود و بعد از ازدواج اعتقاد خود من بر تربيت شدن صحيح فرزندانم استوار شد كه مهم‌ترين وظيفه يك زن مي‌باشد وقامت آينده هر كشور در گروه مهد فرزندان آن مرز و بوم است.
هنگامي كه خيالم از فرزندانم آزاد شد زماني رسيد كه احساس كردم مي‌توانم در فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي در كنار شوهرم كارآموزي كرده و با استفاده از نظاره‌هاي قبلي دوش‌بدوش او وارد ميدان شوم و به زودي هم توانستم بخش عظيمي از امور جاري اور را تربيت كرده و شريك شايسته و ارزنده‌اي براي او باشم.
در پي اين تجربيات در قالب شركت صادراتي، به دليل نياز كشور به تحصيل ارز خارجي در اثر جنگ تحميلي، با انتخاب محصولات كشاورزي به عنوان سرفصل كالاهاي صادراتي فعاليت بازرگاني خارجي خود را شروع كرده و ارسال محموله‌هاي صادراتي من از سال‌هاي 64 به بعد مقصد انگلستان و آلمان و دوبي تجربيات ارزنده‌اي را به من آموخت و دانستم كه رعايت صداقت و حفظ كيفيت و ايمان به كار رمز موفقيت و ماندگاري در صحنه‌هاي تجارت و رقابت با ديگران است.
بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و كنار رفتن پرده‌هاي آهنين من نيز همانند ساير مشتاقان تجارت به اين بازار بكر و پررونق، شتابان به اين ديار شتافتم.
لازمه حضور در اين وادي پرنشيب و فراز، شجاعت و اعتماد به نفسي را طلب مي‌كرد كه كمتر كسي توانست آن را درك كند. مال باختگاني سرمايه و زندگي خود را در اين راه و در اين كشورها از دست دادند ولي من با شجاعت و استفاده از تجربيات خود توانستم جايگاه‌هايي براي خود كسب و هنوز هم آن‌را حفظ كنم.
اولين بار كه وارد خاك تركمنستان شدم جاي بسياري از محصولات و دست‌آوردهاي هموطنانم را خالي ديدم لذا با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و طولاني توانستم حضوري دايمي و پايدار را براي خود نه تنها در آن كشور بلكه در ديگر كشورهاي آسياي ميانه پايه‌ريزي كنم. ايجاد يك واحد فرآوري و سورت و بسته‌بندي ميوه و سبزيجات با ظرفيت كاري بيش زا 20 هزار تُن در سال پاسخ‌گوي تامين نياز صادراتي و حتي مشاركت در طرح‌اي ملي مانند طرح تنظيم بازار برنامه‌ريزي شده از سوي سازمان بازرگاني استان و همچنين ايجاد فرهنگ بسته‌بندي و با رعايت اصول بهداشتي و مقبوليت براي مصرف بازار داخل شد.
طبق آمار رسمي سازمان جهاد كشاورزي هر ساله بيش از 30% محصولات زراعي كشور به علت عدم رعايت اصولي در مراحل برداشت و داشت مضمحل شده و به صورت دور ريز از گردونه مصرف خارج مي‌شود.
من با تمام مشكلاتي كه در مقاطع مختلف با آن مواجه شده‌ام سعي كرده‌ام بتوانم در تلاطم اين مراحل مشكلاتي هر چند كوچك را براي كساني كه در مقام زارع يا باغدار دسترنج و هستي خود را در معرض خسران وزيان هر ساله مي‌بينند حل كرده و نهايتاً از احساس يك‌قدم برداشتن براي اهداف ملي احساس رضايت و خرسندي كنم.
واحد احداث شده ما، براي سورت و بسته‌بندي كليه امكانات يك مجموعه صادراتي را از قبيل باسكول 60 تني، ماشين‌آلات فرآروي و شست‌وشوي و ضدعفوني و رنگ‌آوري ميوه و سورترهاي وزني و حجمي براي محصولات كشاورزي به خصوص انواع مركبات و سيب‌هاي درختي و ساخت سبدهاي پلاستيكي براي بسته‌بندي با رعايت تنوع در رنگ و شكل و ابعاد مختلف و دو اتاق سرد با ظرفيت‌هاي 200 و 100 تُن و تاسيسات رفاهي كارگري و كارمندي فراهم و نياز ما را از هر جهت برآورده كرده است. من با ايجاد اطمينان در مسؤلين امر و جنب ياري و كمك‌هاي آنان توانسته‌ام اين موقعيت را براي خود و استانم كه جزيي از وطنم است بوجود آورم كه شركت باري‌نو در سال 85 عنوان يكي از واحدهاي نمونه و در سال 1386 نيز در مقام بانوي نمونه صنعتگر استان معرفي شوم.
اعتقادم بر اين است كه لذت نتيجه‌گيري از رنج حاصل از اين تلاش بيش از لذت زندگي در آرامش است.