به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

خانم مهرآفرین وثوقی

مهرآفرین وثوقی: مدیرعامل شرکت سپهر پردازنده

مهر آفرین وثوقی مدیرعامل و عضوهیات مدیره شرکت سپهر پردازنده شیراز است.او عضوهیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان و مسئول کمیسیون آموزش و پژوهش سازمان است. او در سال 1372 پس از فارغ التحصیلی در رشته مترجمی زبان انگلیسی همکاری خود را با یکی از مترجمین رسمی دادگستری آغاز نموده است.در تمام این مدت به دلیل مشکلات تحویل و دریافت کارها به روشی برای آسان نمودن کارها می­اندیشیده است. مشکلات زنان برای حضور در محل کار در کنار تعهدات و وظایف خانوادگی زمینه و انگیزه فعالیت مهرآفرین وثوقی شد.

وی در توضیح شروع فرآیند کارآفرینی خود می گوید: از سال ١٣٧٨ مقدمات کار را فراهم و در سال ١٣٧٩ شرکتی را به منظور ارائه خدمات رايانه ای به ثبت رساندم . در اين سال­ها اينترنت در کشورمان در ميان مردم رخ نموده بود.در همان ابتدا با ساده ترن امکانات شروع کردم درذهنم آن آرزوی ديرين را می پروراندم و هر مشکل برايم فرصتی جديد بود.

پيشرفت علوم رايانه برايم فرصتی اقتصادی بود اما بالا رفتن سن و رقابت علمی با جوانان تازه نفس دشوار به نظر می رسيد. همه این ها در من انگیزه ای جدید برای ادامه تحصیل در رشته فناوری اطلاعات شد و تحصیل در این رشته فرصتی ارزشمند برايم ايجاد کرد .

در اواخر ١٣٨۵ تکه های گم شده طرحم با ساده ترين امکانات شکلی واقعی به خود گرفت و برای اولين بار در ايران تا آن زمان دور کاری شکل گرفت و بستر اجرایی آن در غالب یک سایت افتتاح شد.

شرکت سپهر پردازنده شيراز برای سهولت در کار ترجمه با روشی نو شروع به کار کرد.این شرکت امروز با ١۴ نفر خانم تحصيل­کرده با مهارت های لازم و در شهرهای مختلف در دفتر مجازی در ساعت­های مختلف شبانه روز در کنار هم و در عین حال در کنار خانواده مشغول به کار هستند . روش کار بدین صورت است که کليه کارها از طريق رايانامه و سايت برای مدير گروه ارسال می شود و مديرنسبت به محتوا و زمان بندی، کار را به مترجم با رعایت نوبت در صف قرار داشتن ارجاء می کند و زمان ارسال را برای مشتری تعيين می­نمايد. هزينه طبق فرمول خاصی برای مشتری و همکاران محاسبه می شود و قيمت تمام شده در کل ايران يکسان وکمتر از سيستم فيزيکی می باشد .همکاران ما به صورت نيمه وقت و پاره وقت با دفترهمکاری دارند .

مهرآفرین وثوقی در ادامه از مزایا و موفقیت های طرحش این چنین می گوید: هزینه های اولیه راه اندازی این شبکه توسط شرکت تامین شده و نسبت به راه اندازی یک دفتر کار با ظرفیتی مشابه بسیار پایین تر است. وی در ادامه هماهنگی با فرهنگ و زندگی،قيمت تمام شده مناسب، بهره گيری از جديدترين تکنولوژي­ها و نوآوری ها در زمينه توليد خدمات ، کاهش رفت و آمدهای بيهوده ، کاهش مصرف ، کاهش استرس­های شخصی و خانوادگی، کاهش هزينه ها، و... را از مزایای این ایده نام می برد.

خانم وثوقی محدوديت های خانوادگی، چالش های سازمانی، موانع محيطی و قانونی در دسترس نبودن تسهيلات مالی و........ را به عنوان مشکلات اجتناب ناپذیر نام برد.