به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

خانم زینب جم

زینب جم: مدیر سایت کسب و کار همینا

در ترم پایانی تحصیل در دانشگاه پنج نفر از دانشجویان جوان رشته مدیریت بازرگانی گرد هم آمدند تا در قالب تیمی کوچک کسب و کار جدیدی را از طریق سایت همینا راه اندازی کنند. خرید و فروش اجناس دست دوم مأموریت اصلی این کسب و کار است.

متن زیر گفتگویی کوتاهی با زینب جم مدیریت بیست و یک ساله سایت در باره فرآیند شکل گیری این کسب و کار است

به عنوان اولین سوال نظر شما در خصوص برگزاری همایش زنان کارآفرین که این دوره از آن با نگاه به کارآفرینان زن حوزه آی­تی است چیست؟

اولین باری است که من در خصوص این همایش می­شنوم و تا کنون با این انجمن آشنایی نداشته ام . فکر می­کنم اگر کمی در این زمینه بیشتر اطلاع رسانی شود بتوان تاثیر گذاری بیشتری روی این حوزه گذاشت. چرا که کارآفرینی مخصوصا در یک حوزه تخصصی آی­تی برای خانم­ها بسیار مهم است.

شما به عنوان یک زن کارآفرین در چه حوزه­ای فعالیت می­کنید؟

چهار ماه است که ما فعالیت خود را از طریق یک سایت خرید و فروش آغاز کرده­ایم. این سایت به نام HAMINAA.COM‌ در دسترس است. در این سایت سعی شده کار جدیدی صورت بگیرد و آن هم تمرکز روی خرید و فروش اجناس دست دوم است. ما می­خواهیم فرهنگ سازی کنیم تا وسایلی را که بدون استفاده در خانه هر یک از ما است و ممکن است به قیمت کمی در فضای واقعی به فروش برسد را به فروش برسانیم. بنابراین سعی کردیم فضایی را در وب ایجاد کنیم که فرد وسایل دست دوم خود را با یک قیمت مناسب به فروش برساند. در حال حاضر ، آگهی­هایی که هر فردی در سایت می­گذارد به صورت رایگان است و ما تنها زمانی درآمدی کسب می­کنیم که وسایل فرد به فروش برسد.

مهمترین چالشی که از زمان فعالیت خود در این حوزه با آن رو به رو بوده اید چه بوده است؟

به غیر از مشکل سنی که در هر مرحله فعالیت ما را دچار کندی می­کرد ، یکی دیگر از مشکلات و چالش­های اصلی ما کمبود سرمایه است. مخصوصا زمانی که سن یک نفر برای شروع فعالیت کم باشد، جذب این سرمایه به راحتی صورت نمی­گیرد. اما به غیر از این دو مشکل اساسی، چالش دیگری که با آن روبه رو هستیم این است که به خاطر زن بودن و سن نسبتا پایین جدی گرفته نمی­شویم . در واقع این چالش برخی اوقات آنقدر حاد است که ما مجبور می­شویم در مراحلی از کار از یک آقا کمک بگیریم. برای مثال، زمانی که ما به دیگر فعالان این حوزه مراجعه میکردیم تا استعلام قیمت بگیریم مجبور می­شدیم در برخی مواقع از یک آقا برای مذاکره کمک بگیریم. البته باید به این نکته هم اشاره کنم که این نگاه در همه مراحل کار با ما نبود و گاهی اوقات به مرور زمان و با مذاکره های بیشتر نگاه­ها کم کم تغییر پیدا می­کرد.

برای حل این مشکلات از چه راه­حل­های استفاده کردید و اساسا توانستید مشکلاتی که به آن اشاره کردید را پشت سر بگذارید؟

به نظر من تنها راه حل برای این گونه مشکلات صبر است. هر مشکلی در نهایت یک راه حلی دارد. برای مثال برای حل مشکل مالی خود آنقدر به افراد و ارگان­های مختلف سر زدیم تا در نهایت از طریق یکی از آشنایان توانستیم مشکل مالی خود را تا حدودی حل کنیم. در کل فکر می­کنم در این حوزه و یا هر حوزه دیگر باید اعتماد بنفس داشت و تا جایی که می­توان جلو رفت که مشکلات حل شود. در واقع من با سماجت ،پشتکار و انگیزه ای که داشتم توانستم این سایت را راه اندازی کنم.

تاکنون از طرف ارگان­های فعال در این حوزه مورد حمایت مالی یا قانونی قرار گرفته اید؟

تا کنون ما کمکی در این زمینه دریافت نکرده ایم و سعی کرده ایم با امکانات خودمان پیش برویم.

سعی کردید از طریق همین فعالیت خود فرصت های جدید دیگری برای خود به وجود بیاورید؟

همین یک کار با تمام مشکلاتی که به آن اشاره کردم نیمی از وقت ما را پر کرده است و از آن­جایی که ما دانشجو هم هستیم زیاد دنبال این فرصت جدید نبوده­ایم. اما در کل سعی می­کنیم از طریق همین سایت فعالیت خود را گسترش دهیم. به عنوان مثال برای گسترش فعالیت و ارتباط با مشتریان و انتقال تجربه در کنار سایت وبلاگی راه اندازی کردیم .

دراین مدت چهار ماه که فعالیت خود را شروع کرده اید میزان استقبال و خرید فروش راضی­ کننده بوده است؟

نمی­توان این ادعا را داشت که طی این چهار ماه ما در آمد قابل توجهی داشته ایم اما در کل شرایط خوبی است. اما این شرایط با تبلیغات استاندارد و گسترده می­تواند بهتر و درآمدزا تر هم باشد. ما سعی کردیم برای گسترش کار خود از تبلیغات اصولی استفاده کنیم و تا کنون هم بازخوردهای خوبی داشته ایم.

با سماجت ،پشتکار و انگیزه ای که داشتم توانستم این سایت را راه اندازی کنم.