به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

خانم رفیعه رازبانی

نام: رفيعه رازبانی سال تولد: 1361 تحصیلات: كارشناسي ارشد مدیریت کارآفرینی

تاریخ مصاحبه: بهار1390

نام ومحل کار: تنپوش آریاپرند سال تاسیس: 1388 سمت: مؤسس و مديرعامل

تعداد افرادمشغول: 4نفر

من در بچگی یا معلم بازی می کردم و یا مدیر اداره یا مامان خونه می شدم و انگار دنبال مسئولیت بودم و جالبه كه روحيات دوران بچگی تاثیرش رو در زندگی دوران جوانی و بعد از اون نشون میده.

البته الان در کنار کارم تدریس هم می کنم(دروس خلاقیت و کارآفرینی و....)

پیشرفت و پشتکار بانوان کارآفرین همیشه برای من جذاب بوده چه در مشاغل خانگی و کسب وکارهای کوچک وچه در صنایع بزرگ و من یکی از مشوقهای کارآفرینی بانوان در کلاسهای خودم هستم

شرکت در جشنواره کارآفرینان برتر سال 1386 و دیدن موفقیت برخی زنان کارآفرین و بعد از آن تحصیل در این رشته مرا نسبت به این کار مصمم تر کرد.

قبل از کارآفرین شدن من مدتی دبیر بودم در دبیرستانهای تهران بعد از اون مدتی کارمند قراردادی بخش دولتی بودم و این اولین تجربه کارآفرینی منه که خوب البته هنوز و همیشه باید از تجربیات افراد موفق درس یاد بگیرم. خانواده من به خصوص مادرم(پدرم در قید حیات نیستند) بسیار پشتیبان و مشوق خوبی برای من بوده و هستند. من اصلا دوست ندارم مسائل کار وارد محیط خانه شود

شرکت آریا پرند طراح و ارائه دهنده انواع لباسهای فرم مخصوص بانوان می باشد.بانوان شاغل در دستگاه های دولتی و غیردولتی، دانش آموزان و....

در حال حاضر مشغول طراحی و دوخت نمونه لباس جهت اجرای شوی مانتو و دعوت از مشتریان حقیقی و حقوقی برای بازدید در محل شرکت هستیم.

بزرگترین نگرانی من در شروع کسب وکار کمبود پشتوانه مالی قوی و ریسک مالی آن بود.که به دلیل عدم موفقیت در اخذ وام، خانواده ام بسیار به من کمک کردند و مبلغی رو به عنوان قرض در اختیار من گذاشتند . پیش از شروع کسب وکار جدیدم شغل دولتی رو ترک کرده بودم و مشغول تحصیل و تدریس بودم که اون هم منافاتی با اهدافم نداشت.

قطعا مسائل مالی یکی از مهم ترین مسائلی است که یک عامل بازدارنده قوی محسوب می شود اما بسته به اینکه چقدر فرد در تصمیم خود اراده و عزم جدی دارد و چقدر انگیزه و پشتکار دارد، تا حدی می تواند با درایت و جلب اعتماد اطرافیان (خانواده یا دوستان) و یا جذب سرمایه گذار قدم در این راه گذاشته و به یک ریسک منطقی دست بزند.

من چون هنوز در ابتدای راه هستم، یک روز عادی من پر از ماجرا و فعالیتهای متنوع است از شناسایی و خرید مواد اولیه، توسعه نیروی انسانی، بازاریابی، جذب مشتری، تلاش برای جلب رضایت مشتری و.... من معمولا در زمانهای استراحتم روزنامه می خوانم و یا در فضای وب سیر می کنم (برای شناسایی شرکتهای تازه تاسیس، مناقصه ها و...)

کارآفرینی مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس و خوداتکایی را به شدت افزایش می دهد.

کار من به گونه ایست که در صورت معرفی درست و به موقع، در دراز مدت در ذهن مشتری جایگاه خود را پیدا می کند و در کوتاه مدت رشد و سود آن نسبی است برای همین احتیاج به برنامه ریزی بلند مدت دارد. در خوش بینانه ترین حالت گروه آریاپرند به اولین و بزرگترین تولیدکننده لباس فرم بانوان در ایران تبدیل خواهد شد(البته این یک چشم انداز 5 ساله است نه بیشتر) و اصلا دوست ندارم به بدبینانه ترین حالت فکر کنم. فقط دغدغه ام استفاده از نیروی کار ماهر و متعهد جهت بالا بردن کیفیت تولیدات در مقایسه با رقباست.

دراین سالها تجربه شکست را داشته ام و در اولین سفارش تعداد بالایی که گرفتم به دلیل اینکه تولیدی که باهاش کار می کردم دقت کافی رو به خرج نداد، متضرر شدم اما سعی خودم رو کردم که خلا ها رو پر کنم و شانه خالی نکردم.

من تا اون چیزی که بهش میگن موفقیت راه درازی دارم اما سعی کردم همیشه با درستی و صداقت کار کنم و متفاوت . و این شاید نکته مثبت رفتار منست.

شعارم اینه که خودت رو باور کن و خسته نشو

ودرانتها پیامم به بانوان اینست که حتی لحظه ای فکر نکنند که از آنها بر نمی آید و یا از آنها گذشته(در کارآفرینی، سن و جنسیت و تحصیلات و... مصداقی ندارد فقط اراده و قوه خلاقیت ماست که از ما کارآفرین می سازد)

برگرفته از سایت مدرسه خورشید

www.khorshidschool.org