به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

پرسش و پاسخ

سوال : چون مهم ترين ويژگي كارآفرين، داشتن سرمايه است. آيا مي توان با كس ديگر همكاري كرد يا در مؤسسه ديگري ايده خود را مطرح كرده به مرحله انجام رساند؟
جواب : سرمايه هيچوقت تنها عامل و مهمترين عامل نيست. مهم شروع كار است كه بايد براساس پيدا كردن جايگاه هركس باشد. كار هم بايد از كوچك شروع شود و به كار بزرگ برسد و مي توان در يك مجموعه قرار گرفت. چند كارآفرين مي توانند در كنار هم قرار بگيرند و يكديگر را كامل كنند. نكته مهم آن است كه ويژگي هاي مثبت و خصلتهاي خوب و فرصت هاي مناسب را در درون خود جستجو كرده و آن را پايه و اساس كار قرار دهيم. جاي خالي يك خدمت يا يك ابزاري را كه مي تواند به داشتن زندگي بهتر كمك كند، بايد ديد.


سوال : همه ويژگي ها در تمام ما نيست؟ آيا اين ويژگيها ارثي است يا اكتسابي؟
جواب : عمدتاً ارثي است اما مي تواند با نوع تربيت خانوادگي و اجتماعي، برخي از اين ويژگيها تقويت شود.


سوال : داشتن قوانين و مقررات چه نقشي در موفقيت كارآفرين دارد؟
جواب : قبل از ورود به هر حرفه بايد قوانين مربوط به آن را بدانيد تا بتوانيد از امكانات موجود بهره ببريد و خصوصاً اين كه مشمول جرايم نشويد. عضو شبكه هاي تخصصي شدن هم كمك مي كند به تقويت و پيشرفت كار و علم و آگاهي به حوزه هاي كاري.


سوال : چگونه در حوزه كارآفريني مشاوره بگيريم؟
جواب : ابتدا بايد صورت مسئله را روشن كنيم. مشاوره گيرنده چه مي خواهد؟ ابتدا بايد سؤالش روشن باشد تا بعد از آن بشود به پاسخ درست فكر كرد. به طور مشخص بايد كاستي ها مشخص شود تا به مشاوره دهنده و از كسي كه تخصصي در آن موضوع دارد، بتوان مشاوره گرفت.


سوال : من ليسانس كشاورزي هستم و مي خواهم يك گلخانه راه اندازي كنم براي پرورش صيفي‌جات. چه بايد كنم؟
جواب : مهم علاقه و خواست است، توانستن بعد از آن است. بنابراين درصورتي كه علاقه وجود داشته باشد با آموزش و پرورش بايد مهارت ها و نيز گرفتن مشاوره به نتيجه خواهد رسيد.
شكست در كارآفريني غيرقابل پذيرش است چرا كه هر قدم تجربه اي است قابل ملاحظه حتي اگر با موفقيت توأم نشود. مي توانم و نمي توانم را كنار بگذاريم و خواستن و نخواستن را جايگزين كنيم.


سوال : در كار دولتي هستم ولي كارمندي مرا راضي نمي كند و از اين كه آن را رها كنم و كسب‌وكاري را راه اندازي كنم هراس دارم. چه كنم؟
جواب : بايد درنهايت آن تعلق را رها كنيد ولي با احتياط، ابتدا تمام جوانب امر را بسنجيد و راههاي موجود را بشناسيد. و بعد از اطمينان نسبي از كار جديد، كار دولتي را كاملاً رها كنيد و به علائقتان برسيد.


سوال : آيا كارآفريني گروهي و كسب و كار جمعي قابل اعتماد است؟
جواب : درصورتي كه بخردانه عمل شود خيلي هم خوب است. در كار جمعي خصوصاً در بيزنس بايد همه روابط خانوادگي ، دوستي و تعلقات را كنار گذاشت و همه چيز روشن و ثبت شده باشد. مالكيت مشخص باشد. مديريت و منافع نيز. از ابتدا بايد تكليف تقسيم منافع را روشن كنيد كه براساس سرمايه است، ميزان كار يا منابع. معمولاً مشكلات بر اثر همان تقسيم منافع است.


سؤال : دانشجوی سال آخر کشاورزی سؤال می‌کند که چگونه می‌توانيم کارآفرين باشيم.
جواب : در بحث کارآفرينی صرفاً داشتن تحصيلات دانشگاهی کافی نيست، گرچه تحصيلات عاليه کمک زيادی به پيش‌برد اهداف يک کارآفرين دارد ولی کارآفرين بايد از لحاظ روحی و تفکر مبتکر و ايجادکننده باشد، طبيعتاً برای ايجاد کردن بايد جسور و ريسک‌پذير بود و جسارت و ريسک‌پذيری اکتسابی نيست گرچه می‌شود با تجربه و دانش آن‌را تقويت کرد و يا بهتر بگوييم با جهت صحيح‌تری هدايت کرد تا بتواند مؤثرتر باشد. کارآفرين نبايد مسائل را يک بعدی ببيند، بايد با مسائل از ابعاد مختلف برخورد نمايد و برای ابعاد مختلف يک شغل بتواند ايجاد ابتکار نمايد. بنابراين مطالعه در رشته مورد علاقه با توجه به شرايط فرهنگی و اقتصادی جامعه می‌تواند شروعی برای حرکت يک کارآفرين باشد.


سؤال : خانم مهندس برق جوانی می‌پرسد که چگونه می‌توان بدون سرمايه و يا سرمايه کم کارآفرينی کرد؟
جواب : اساساً مفهوم کارآفرينی با خلاقيت همراه است، يعنی از حداقل امکانات حداکثر استفاده را بردن، اگر کسی با سرمايه کافی کاری را شروع کند راه نزديک و آسان است يعنی تمام عوامل مؤثر را ميتواند با پول فراهم کرد و نياز به خلاقيت زياد ندارد و طبيعتاً با داشتن سرمايه کافی، کسب‌وکار را شناسايي کامل می‌توان کرد و امکان ريسک را به حداقل ممکن رسانيد. در اين حالت خلاقيت و جسارت و ريسک‌پذيری به پايين‌ترين ميزان کاهش می‌يابد. ولی کارآفرين بايد توانايي داشته باشد که با حداقل سرمايه و يا تهيه سرمايه از منابع مختلف و ايجاد فضای مشارکت فعاليت کند. 


سؤال: ميزان کارمزد و مدت بازپرداخت تسهيلات بانکی چگونه است؟و آيا بانک کشاورزی مختص کشاورزان و کارآفرينان در زمينه های کشاورزی است؟
پاسخ : مبلغ تسهيلات اعطايی ،نرخ کارمزد و مدت بازپرداخت بسته به نوع فعاليت،نوع عقد مبلغ وام و طرحی که به بانک ارايه می شود،متغير است.
بيش از ۷۰ درصد تسهيلات اعطايی بانک به بخش کشاورزی تعلق می گيرد ولی به ساير بخش ها از جمله بخش صنعت نيز تسهيلات اعطا می گردد.


سؤال: در مورد طرح زينب توضيح بدهيد.
پاسخ : طرح حضرت زينب کبری (س)از سال ۱۳۷۳ در بانک کشاورزی به اجرا درآمده و ويژه زنان سرپرست خانوار روستايی است.تسهيلات اين طرح در قالب عقد قرض الحسنه با نرخ کارمزد ۴ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت ۵ سال به افراد واجد شرايطی که از طرف شورای اسلامی روستای مربوطه به نزديک ترين شعبه بانک معرفی می شوند،پرداخت می گردد.حداکثر مبلغ تسهيلات ۵ ميليون ريال است.


سؤال: مبلغ ۵۰۰ هزار تومان قرض الحسنه جهت کارآفرينان رشته کشاورزی،بر چه اساس و به چه طريق پرداخت می شود؟
پاسخ : زنان عضو طرح ايران(از طريق افتتاح يکی از انواع حساب های پس انداز در شعب بانک کشاورزی عضو طرح ايران محسوب می شوند)می توانند از محل اعتبارات اين طرح برای فعاليت های کشاورزی مبلغ ۵ ميليون ريال وام قرض الحسنه دريافت دارند.


سؤال: آيا در مورد تسهيلات اعطايی مجموعه بانک به زنان بخشنامه يا آيين نامه مدونی وجود دارد؟
پاسخ : طرح حضرت زينب کبری(س) و طرح ايران به ترتيب از سال ۱۳۷۳ و ۱۳۷۸ تا کنون به اجرا در آمده است و خدماتی را به زنان ارايه می دهد.در خصوص نحوه عضويت در صندوق پس انداز ايران نيز انشاءالله در سال آينده دستورالعمل اجرايی آن تدوين و به مرحله اجرا در خواهد آمد و اطلاعات بيش تر از طريق شعب بانک و هم چنين رسانه های گروهی در اختيار خانم های محترم قرار می گيرد.


سؤال: بانک کشاورزی يا هر بانک ديگر بدون ميانگين وام نمی دهند؟در بانک های شهرستان ها به کارهای توليدی پوشاک و خياطی برای خانواده بدون سرپرست وام نمی دهند.
پاسخ : با توجه به اينکه لازمه دريافت وام،افتتاح حساب و فعال نگه داشتن آن حساب نزد شعبه بانک مربوطه است،لذا دريافت تسهيلات نيز براساس ميانگين روزشمار موجودی حساب شما محاسبه می شود.در مورد دوم ،اين نوع تسهيلات خاص استان تهران نبوده و در سراسر کشور به مورد اجرا درآمده است و حدود ۱۰ سال است که از شروع اجرای آن می گذرد.لذا در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی شعب بانک استان می توانيد مراتب را با مديريت استان در ميان بگذاريد.


سؤال:سقف وام با کارمزد ۴ درصد چقدر است؟
پاسخ : سقف وام قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد برای فعاليت های غير از کشاورزی حداکثر ۳ ميليون ريال و برای فعاليت های توليدی کشاورزی حداکثر ۵ ميليون ريال است.


سؤال:شرايط گرفتن وام های سنگين چگونه است؟
پاسخ : با توجه به اينکه مبلغ وام ،نرخ بهره و مدت بازپرداخت آن امری نسبی و متناسب با طرحی است که به بانک ارايه می شود،نمی توان نسخه کلی داد.لذا اولين قدم در دريافت تسهيلات ،مشخص نمودن حيطه فعاليت و سپس تهيه طرح پيشنهادی و ارايه آن جهت ارزيابی به بانک است.


سؤال: سقف وام های بدون وثيقه چقدر است؟
پاسخ : پرداخت وام بدون وثيقه در قالب طرح زينب کبری(س) و با قبول ضمانت زنجيره ای زنان ساکن روستا امکان پذير است. سقف آن برای افراد واجد شرايط (زنان روستايی سرپرست خانوار)۵ ميليون ريال تعريف شده است.


سؤال: آيا برای پرداخت وام های تا سقف ۱۰ ميليون ريال بدون وثيقه باز هم بايد با بانک های ديگر تسويه حساب کرد تا وام را دريافت کرد؟
پاسخ : خير،نيازی به تسويه حساب با بانک ها نيست.فقط تسويه با بانک کشاورزی کفايت می کند.


سؤال:وام کلان و خرد چگونه تقسيم بندی می شود؟
پاسخ : وام هايی با مبلغ ۱۰ ميليون ريال و کمتر جزو تسهيلات خرد و مابقی جزو تسهيلات کلان محسوب می شوند.


سؤال: سقف وام های زنان چقدر است و آيا فقط به خانواده های بی سرپزست تعلق می گيرد؟
پاسخ : طرح ايران از سال ۱۳۷۸ در بانک به اجرا درآمده است. سقف تسهيلات اين طرح برای کليه فعاليت های غير از کشاورزی ۳ ميليون ريال و برای فعاليت های کشاورزی ۵ ميليون ريال است.اين تسهيلات در قالب عقد قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت آن ۳ سال است. کليه زنان شهری و روستايی اعم از شاغل ،خانه دار،کارمند،محصل و.......می توانند از طريق افتتاح حساب و فعال نگه داشتن آن براساس ميانگين روزشمار موجودی حساب خود به ترتيب تسهيلات زير را دريافت دارند:
۱- ۶ ماه پس از افتتاح حساب ۰/۵ برابر موجودی
۲- ۱۲ ماه پس از افتتاح حساب ۱ برابر موجودی
۳- ۱۸ ماه پس از افتتاح حساب ۱/۵ برابر موجودی
۴- ۲۴ ماه پس از افتتاح حساب ۲ برابر موجودی
۵- ۳۰ ماه پس از افتتاح حساب ۲/۵ برابر موجودی
۶- ۳۶ ماه پس از افتتاح حساب ۳ برابر موجودی
طرح حضرت زينب کبری از سال ۱۳۷۳ ويژه زنان سرپرست خانوار روستايی اجرا شده و تسهيلات اين طرح صرف نظر از نوع فعاليت حداکثر ۵ ميليون ريال و بدون نياز به سپرده گذاری است.
نوع عقد آن قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت ۵ سال است.
در اين طرح ضمانت زنجيره ای حداقل ۳ نفر از زنان ساکن روستا پذيرفته شده و نيازی به وثيقه نيست.


سؤال : ما کارآفرينان زن انتظار داريم که قوانين دست و پاگير وام های بانک کشاورزی به خصوص مسئله وثيقه ملکی و غيره با وجود سرکار در آن بانک از سرراه برداشته شود.
پاسخ : قوانين موجود از سوی بانک ها يا ساير مراکز دولتی مستقلاً اتخاذ نمی شوند تا بتوان موارد خاص برای آن در نظر گرفت و از اعمال آن ها چشم پوشی کرد بلکه بانک مرکزی حسب مورد و با توجه به صلاح ديد خود آن ها را وضع کرده و به کليه بانک های کشور ابلاغ می نمايد.


سؤال: به نظر شما با اين ۳۰۰ يا ۵۰۰ هزار تومان وام بدون وثيقه شما کدام گوشه کار را می توان گرفت؟ در حقيقت مزيت دادن وام بدون وثيقه با اين مبلغ اندک فقط جنبه تبليغاتی ندارد؟ چون برای کارآفرين عملاً به هيچ کار نمی آيد.
پاسخ : تبليغات در زمانی کارساز است که بانک درصدد جذب سرمايه و سپرده های مردمی باشد در صورتيکه در طرح حضرت زينب کبري (س) که ويژه زنان روستايی سرپرست خانوار است صرفاً خدمت رسانی و کمک هرچه بيش تر به اين قشر خاص مدنظر است چرا که اعطای تسهيلات اين طرح بدون سپرده گذاری انجام می گيرد. در خصوص اندک بودن مبلغ وام نيز با توجه به نرخ تورم و بالا بودن هزينه ها به خصوص در نقاط شهری و شهرهای بزرگ درخواست افزايش سقف تسهيلات صورت گرفته و اميد است تا در آينده ای نه چندان دور اين مهم محقق شود و بانک کشاورزی يا هر بانک ديگری نيز بتواند سقف وام را افزايش دهد.


سؤال : در مورد استفاده از تسهيلات بانک کشاورزی در زمينه صنعت(توليد قطعات) از کجا بايد اطلاعات گرفته شود.آيا اميدوار باشيم که کمک خواهد شد يا بانک کشاورزی هم مثل ساير بانک ها موانع غيرقابل حل سرراهمان قرار می دهد. در اين مورد اطلاعات کوتاهی می خواهيم چون دغدغه بيش تر زنان کارآفرين کمبود نقدينگی است.
پاسخ : شما می توانيد پس از فراهم آوردن شرايط لازم و تدوين طرح مورد نظر آن را به بانک ارايه نماييد تا پس از انجام بررسی های لازم در صورت تصويب و موافقت تسهيلات مورد نياز با توجه به صلاح ديد مسؤلين به شما پرداخت گردد.


سؤال: اينجانب مدير عامل يک شرکت تعاونی در اميرآباد مشهد هستم و در سال ۸۰ به عنوان نمونه انتخاب شده ام و براساس نامه جناب آقای رسول اف در رابطه با پرداخت وام به مبلغ ۲۰۰ ميليون ريال قرار گرفتم که در قبال ارائه طرح خواستار سند ۶ دانگ جهت تضمين وام شدند،در صورتی که در روستای ما سند سربی وجود ندارد ولی با اين حال سندی ۶ دانگی به مبلغ ۳۵۰ ميليون ريال بابت ضمانت به بانک برديم که قبول نکردند. با توجه به اينکه بنده درحال حاضر با ساخت دو جايگاه شير در منطقه خود نياز به وامی با بهره کم دارم.
قابل توجه اينکه وامی که مبلغ ۲۵۰ ميليون ريال می خواستم بگيرم با بهره ۲۴ درصد پرداخت می کردند. لذا از شما خواهشمندم راهنمايی های لازم را در اين زمينه بفرماييد.
پاسخ : اصولاً براساس ضوابط موجود در صورتی که سند مذکور قبلاً در رهن بانک نبوده باشد مشکلی ايجاد نمی شود.نرخ بهره وام برای احداث جايگاه جمع آوری شير ۱۳/۵ درصد تعيين شده است .البته نمی توان به طور قطع پاسخ داد بلکه بايد کليه جوانب موجود را با دقت بيش تری بررسی کرد.


سؤال: چرا بانک ها برای پرداخت وام حتماً اول جواز می خواهند در صورتی که برای يک
کارآفرين ابتدايی ترين و سخت ترين کار گرفتن مکان ،سپس تجهيزات و بعد دريافت جواز است.چرا کارشناس نظارتی ندارد تا بانک ها ابتدا وام را بدهند بعد کارآفرين بتواند مکان گرفته و جواز دريافت کند و سپس به بانک ارائه دهدو اقساط وام حداقل ۶ ماه پس از پرداخت باشد تا کارآفرين بتواند تقريباً به بهره وری برسد.
پاسخ : تا زمانی که نوع فعاليت و ظرفيت آن مشخص نگردد بانک نمی تواند هزينه ها را برآورد کرده و متناسب با آن تسهيلات پرداخت کند و مشخص شدن اين ظرفيت نيز از طريق پروانه ای که فرد متقاضی ملزم به دريافت آن است مشخص خواهد شد.


سؤال: آيا بانک کشاورزی به مجوز باشگاه ورزشی بانوان نيز وام می دهد؟اگر جواب مثبت است حداکثر چقدر و با چند درصد کارمزد است؟
پاسخ : خير، بانک کشاورزی برای تأسيس باشگاه ورزشی تسهيلات پرداخت نمی کند.


سؤال: کدام بانک با سند منزل به ارزش ۱۰۰ ميليون به شرکت تعاونی صنايع دستی هنر بانوان سپاهان وام ۴ درصد می دهد؟
پاسخ : ابتدا بايد مشخص شود که فعاليت شما جزو فعاليت صنايع دستی طبقه بندی می شود يا خير ،سپس در صورت محرز شدن آن،بسته به نوع فعاليت مبلغ وام و نرخ بهره آن متغير است.


سؤال: من يکی از دام داران و کشاورزان استان همدان هستم که به خاطر وام هايی که گرفتم و عقب افتادن چند قسط ،وامی را که برای کشت و آبياری ۲۵ هکتار زمين تصويب شده را نمی توانم دريافت کنم.آيا بانک نبايد برای زنان کارآفرين امکاناتی قائل شود؟
پاسخ : در صورتی که مبالغ اقساط قبلی شما با بانک تسويه شده باشد ممانعتی برای پرداخت تسهيلات جديد در مورد آبياری تحت فشار وجود ندارد.


سؤال: آيا بانک کشاورزی وام خودرو می دهد؟ من چند بار مراجعه کردم و گفتند فعلاً مجوز نداريم.با توجه به اينکه شغل من نياز به خودرو دارد و در ضمن معدل بانکی خوبی نيز دارم.
پاسخ : در صورتی که شما در روزهای پايانی سال به بانک مراجعه کرده و متقاضی دريافت وام باشيد به دليل حسابرسی های پايان سال هيچ گونه پرداختی صورت نمی گيرد. انشاءاله در سال جديد ممانعتی وجود نخواهد داشت.


پرسش : برای حل مشکلات اجتماعی در محيط کار، چه راهکارهايي وجود دارد؟
پاسخ : يکی از راه حل های مناسب، داشتن اطلاعات لازم در زمينه کار میباشد، چرا که دانش کافی و آگاهی لازم از مسائل مربوطه به آن، پاسخ قانع کننده و عاقلانه ای را به دنبال خواهد داشت و همچنين باعث کاهش برخوردها می گردد.