به وب سایت انجمن زنان مدیر کارآفرین خوش آمدید

هم اندیشی فرصت ها و چالش های فرهنگی کارآفرینی زنان در ایران

هم اندیشی پیرامون فرصت ها و چالش های فرهنگی کارآفرینی زنان در ایران
روز دوشنبه 4 بهمن ماه خانم مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، میزبان جمعی از مسئولین و مرتبطین حوزه فرهنگ و کارآفرینان و دست اندرکاران همایش " توسعه کارآفرینی زنان در ایران" بود تا با هم اندیشی پیرامون فرصت ها و چالش های فرهنگی کارآفرینی زنان در ایران، راه کارهای لازم برای برون رفت از چالش ها و بهره گیری از فرصت های پیش رو به دست آید.


در این جلسه شهیندخت مولاوردی گفت: نقش آموزش و پرورش تغییرنگاه جوانان به شغل و کار است چون اکنون نگاه همه به کار دولتی است و محتوای کتب درسی می تواند این نگاه را که جوانان تنها به دولت و مشاغل دولتی بیاندیشند تغییر دهد چراکه اکنون وضعیت استخدام دولتی کشش هیچ جذبی ندارد و ما در این دوره هیچکس را جذب نکردیم بجز ١٢٠ هزار نفری که در استخدام قبلی جذب شدند.
وی ادامه داد: همه باید در توسعه فرهنگ کارآفرینی تلاش کنیم و دولت باید انجمن هایی همچون انجمن زنان کارآفرین را که در این عرصه تلاش دارند أرج بنهد چون وظیفه سنگینی بر دوش دارند و این انجمن ها برخی از فعالیت ها را از دوش دولت برمی دارند اگرچه دولت در این شرایط اقتصادی تلاش زیادی برای خروج از رکود کرده است.
وی اظهارکرد: سالیان سال اقتصاد محور توسعه بود اما اکنون فرهنگ محور توسعه است و باید توسعه همه جانبه انسانی را شاهد بود و برای توسعه فرهنگ کارآفرینی به نقش آفرینی زیادی نیاز داریم .
معاون رئیس جمهوری در امور زنان تصریح کرد: در این سالها تلاش های زیادی در حوزه زنان انجام شده است و ما به دنبال سیاست هایی بودیم تا بتوانیم در مورد توسعه کارآفرینی و اشتغال زنان گام های خوبی برداریم به همین منظور سند سیاست اشتغال پایدار زنان به تصویب رسیده و در شورای اشتغال مطرح است تا راهکاری ارائه شود.
او گفت: هدف ما رسیدن به یک الگوی پایدار و به دور از اشتغال های تمام وقت است که زنان را از خانه دور می کند. ما هم چنین برایی زنان سرپرست خانوار و دختران تحصیلکرده دانشگاهی برنامه داریم و در این زمینه غفلت نکردیم و هرجا فرصت استخدام رسمی بود مانند آزمون استخدامی که برگزار شد مداخله کردیم و ٣٠٠ فرصت شغلی برای زنان ایجاد کردیم وهم چنان به دنبال فرصت های عادلانه برای زنان و مردان هستیم و ایجاد تعادل جنسیتی درحوزه کار یکی از اولویت های ماست البته در بازار کار پیش بینی هایی شده تا به یک تعادل جنسیتی برسیم.


وی به برگزاری سیزدهمین همایش توسعه کارآفرینی زنان در تاریخ ٢٧ بهمن ماه در تهران اشاره کرد و افزود: این همایش ها می تواند در تعامل و همگرایی دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی تأثیرگذار باشد و امیدوارم با یک همگرایی به بهبود وضعیت کسب و کار زنان کمک کند. 
سپس خانم صابرعضو موسس انجمن زنان کارآفرین و مشاور علمی همایش اظهار داشت: این انجمن در کنار دیگر فعالیت های خود تاکنون ١٢ همایش در کشور برگزار کرده تا بتواند زمینه توسعه کارآفرینی زنان را فراهم کند. وی تصریح کرد: انجمن زنان کارآفرین بیش از ١٢ سال فعالیت دارد و در این سال ها با تجربه برگزاری ١٢ همایش نشان داد می تواند این نشست ها را به شیوه ای مطلوب و با هدف شناسایی فرصت های کارآفرینی برگزار کند و رویکرد همایش امسال شناسایی فرصت ها و راهکارها و چالش های حوزه کارآفرینی زنان است. وی افزود: سه ضلع دولت برای فراهم کردن امکانات، بخش خصوصی و زنان و نهاد مدنی مانند انجمن زنان کارآفرین برای ایجاد ارتباط، باید در تعامل و پیوندی واقع بینانه با هم باشند تا توسعه شکل گیرد. 
صابر خاطرنشان کرد: انجمن هنوز پس از سال ها تلاش برای ترویج کارآفرینی زنان خیلی از راهها را پیش رو دارد تا بتواند به توسعه کارآفرینی برسد و ما در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد. 
وی مقوله فرهنگ را بسیار اساسی دانست و گفت: عنصر فرهنگ می تواند هم فرصت سازی و هم ایجاد محدودیت کند و این نشست به منظور بررسی فرصت ها و چالش های فرهنگی در حوزه کارآفرینی زنان برگزار می شود.
صابر اضافه کرد: کارآفرینی زنان باید در کل جامعه باشد و مسأله زنان باید برای همه جامعه مطرح شود تا بتوانیم به دریافت های مشترک برسیم و این دغدغه جدی را حل کنیم تا توسعه فرهنگ کار آفرینی را داشته باشیم.

فخرالسادات محتشمی پور، دبیرهمایش، سخنران بعدی بود که ضمن معرفی اجمالی انجمن و فعالیت های آن در ارتباط با اهداف و برنامه های همایش توضیح داد. وی گفت: این همایش با هدف بررسی فرصت های کارآفرینی زنان در حوزه های تخصصی پنج گانه (محیط زیست و کشاورزی، صنعت و تجارت، صنایع دستی و گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات و کارآفرینی اجتماعی) با استفاده از تجارب 12 همایش پیشین انجمن برگزار می شود و در تمام نشست های تخصصی با حضور زنان کارآفرین و صاحب کسب و کار و مسئولین و صاحب نظران یک دغدغه مشترک وجود داشته که به شکل چالش و مانع بروز می یابد یعنی مقوله "فرهنگ" که فی نفسه مشکل آفرین نیست و امروز این نشست برای بررسی فرصت ها و چالش های فرهنگی کارآفرینی زنان تشکیل شده است تا به یاری دست گاه هایی که در زمینه فرهنگ سازی تکلیف و رسالتی دارند و هم اندیشی با آنان به راهکارهای مناسبی برسیم.
بخش بعدی برنامه نشست به ارائه محورهای مشترک مطرح شده توسط کارگروه های همایش در حوزه فرهنگ اختصاص داشت که توسط خانم دکتر زهرا رهایی اجرا شد و طی آن چرایی و چگونگی فرهنگ کارآفرینی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ظرفیت سازی، توانمند سازی و ترویج فرهنگ کارآفرینی به عنوان سه راهکار مکمل عنوان شد.
در ادامه این نشست نمایندگان هر یک از کارگروه ها نکات مورد نظر خود را شامل بحث زیرساخت ها، اطلاعات، رسانه، آموزش، شایسته سالاری(مقابله با رانت و امتیازات غیرقانونی)، جلوگیری از اتلاف منابع ملی و ... مطرح کردند و سپس مدعوین از دستگاه های اجرایی و مجلس و رسانه و شورا دیدگاه ها و پیشنهادات خود را بیان کردند.
مشارکت فعال زنان در اقتصاد به عنوان یک اصل، شناخت ظرفیت ها و استفاده از آن در شرایط موجود، آمادگی مجلس برای رفع موانع و ضعف قانون، اهمیت نهادهای مدنی به عنوان نهاد واسط دولت و مردم، مشکل رویه ها و دستورات نانوشته متأثر از فرهنگ مردسالار، تزریق فکر و ایده توسط نهادهای مدنی از جمله انجمن زنان کارآفرین، ایجاد زیرساخت و امکانات برای اجرایی شدن سند تحول در آموزش و پرورش، ضرورت حساس سازی رسانه ها نسبت به موضوع و توجه بیشتر به شبکه های اجتماعی در این زمینه و برخورداری بیشتر از امکانات آموزشی از جمله نکات مطرح شده توسط مدعوین نشست از مجلس، شورای شهر، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاداسلامی، تعاون و کار و رفاه اجتماعی و دیگر دستگاه های اجرایی بود.